Andelen nyregistrerade laddbara bilar minskade i kommunen under det tredje kvartalet i år.
Eldrivna bilar och laddhybrider är fortfarande de vanligaste nyregistrerade bilarna i kommunen under det tredje kvartalet. Sammanlagt regisserades 334 bilar i kommunen. 51 procent av dessa var laddhybrider eller rena elbilar. Andra kvartalet i år så var andelen laddhybrider eller rena elbilar klart större med över 60 procent. En anledning till minskningen kan vara att elbilsbonusen inte gäller bilar som kostar över 700 000 kronor. Dessutom har utsläppskrav på nya fossildrivna bilar skärpts sedan 2020-2021 vilket innebär att det inte finns incitament att sluta tillverka fossildrivna bilar eftersom det fortfarande finns en efterfrågan på den typ av fordon. I kommunen var ungefär var fjärde nyregistrerad bil en bensinare och 7 procent gick på diesel.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.