Foto: Göteborg Energi

Försäljning av laddbara bilar minskade

Andelen nyregistrerade laddbara bilar minskade i kommunen under det tredje kvartalet i år.

Eldrivna bilar och laddhybrider är fortfarande de vanligaste nyregistrerade bilarna i kommunen under det tredje kvartalet. Sammanlagt regisserades 334 bilar i kommunen. 51 procent av dessa var laddhybrider eller rena elbilar. Andra kvartalet i år så var andelen laddhybrider eller rena elbilar klart större med över 60 procent. En anledning till minskningen kan vara att elbilsbonusen inte gäller bilar som kostar över 700 000 kronor. Dessutom har utsläppskrav på nya fossildrivna bilar skärpts sedan 2020-2021 vilket innebär att det inte finns incitament att sluta tillverka fossildrivna bilar eftersom det fortfarande finns en efterfrågan på den typ av fordon. I kommunen var ungefär var fjärde nyregistrerad bil en bensinare och 7 procent gick på diesel.

Källa: Newsworthy

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.