Idag söndag väntas mer regn och för andra gången den här veckan är det varning för Skyfall. Försäkringsbolaget Folksam ger tips om hur man kan skydda sin fastighet.
SMHI har utfärdat orangea och gula varningar för skyfallsliknande regn i Götaland och Svealand på söndagen, vilket innebär stor risk för översvämningar. Villaägare är särskilt utsatta då vatten ofta tränger upp genom avloppsledningar eller in via ventiler, fönster, dörrar och garageportar. Folksam rapporterar att över hälften av översvämningsskadorna i villor uppstår på detta sätt. Erik Arvidsson, skadeförebyggare på Folksam, betonar vikten av att placera lösöre minst 50 cm ovanför golvet och att rensa dagvattenbrunnar, hängrännor samt golvbrunnar i trappnedgångar. Andra tips inkluderar att kontrollera tätheten i källardörrar och garageportar, se över stuprör och hängrännor, och säkerställa att ventiler i husgrunden är täta. Det är också viktigt att undvika onödiga resor och hålla sig uppdaterad via kommunala och lokala väderrapporter.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).