Foto: Daniel Iskander

Försäkringsbolaget: Skydda din bostad vid skyfall

Idag söndag väntas mer regn och för andra gången den här veckan är det varning för Skyfall. Försäkringsbolaget Folksam ger tips om hur man kan skydda sin fastighet.

SMHI har utfärdat orangea och gula varningar för skyfallsliknande regn i Götaland och Svealand på söndagen, vilket innebär stor risk för översvämningar. Villaägare är särskilt utsatta då vatten ofta tränger upp genom avloppsledningar eller in via ventiler, fönster, dörrar och garageportar. Folksam rapporterar att över hälften av översvämningsskadorna i villor uppstår på detta sätt. Erik Arvidsson, skadeförebyggare på Folksam, betonar vikten av att placera lösöre minst 50 cm ovanför golvet och att rensa dagvattenbrunnar, hängrännor samt golvbrunnar i trappnedgångar. Andra tips inkluderar att kontrollera tätheten i källardörrar och garageportar, se över stuprör och hängrännor, och säkerställa att ventiler i husgrunden är täta. Det är också viktigt att undvika onödiga resor och hålla sig uppdaterad via kommunala och lokala väderrapporter.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.