Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Förre Wingsspelaren i NHL-organisation

Wings förre spelare Daniel Muzito-Bagenda har fått kontrakt med Buffalos farmarlag.

Daniel Muzito Bagenda, 20, var en del av Wings J18-lah 2011-12 och gjorde även två matcher i Division 1. Han fortsatte därefter till Modos organisation innan han inför säsongen 15/16 lämnade för spel i OHL, Kanada. Efter en lyckad sejour i Mississauga Steelheads har Buffalo fått upp ögonen för honom och placerat honom i farmarlaget Rochester Americans. Kontraktet med Rochester är på ett år. Om Muzito-Bagenda får speltid i NHL blir det två spelare med förflutet i Wings som spelar i ligan samtidigt.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.