Alftberg i Tri City Storm, USHL, för några år sedanFoto: Tri City Storm
Förre wingsbacken till Vita Hästen
Wingsprodukten Philip Alftberg är klar för Vita Hästen i HockeyAllsvenskan.
Philip Alftberg som startade sin hockeykarriär i Wings är nu klar för Vita Hästen i Allsvenskan. – Det känns rikitgt kul att komma till Vita Hästen! Jag är en stark tvåvägsback som gillar att följa med i offensiven men också tar ett stort defensivt ansvar, säger Philip till Vita hästens Hemsida.
Vita Hästen från Norrköping slutade elva i serien den gångna säsongen. Philip kommer närmast från spel i USA där han sedan 2016 varit i USHL och NCAA. Senaste säsongen gjorde han med St. Lawrance university, han har också varit i Brynas organisation i ungdomsåren. Idag är han 23 år gammal.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.