Julia Böjeryd i skåneladressen 2015Foto: Arkivbild/Magnus Granhagen

Förre skånelaiten lägger av efter hot och mobbing

Förre skånelaiten Julia Böjeryd slutar med handboll efter hotet från en lagkamrat tidigare i år: - Jag gillar ju handboll, men det är personer runt om som helt har skadat mitt tyckte, säger Julia till Sportbladet.

Julia Böjeryd anmälde en lagkamrat för hot i början av året. Lagkamraten hade hotat och kränkt henne på träningstid. Julia och hennes flickvän kallades för råttor av lagkamraten. Trots att Julia hade sms på hoten lades utredningen ner. Under vårsäsongen lånades hon ut till Hellton.

Skövde gick ut med en ursäkt och förklarade att man tog avstånd från hot, mobbing och kränkningar. Men det senaste beskedet som kom i dagarna är att Julia som spelade i Skånela för några år sedan slutar med handbollen, trots att hon bara är 21 år gammal.
– Det har varit väldigt turbulent, allting under den senaste säsongen. Som jag känner just nu vill jag inte fortsätta. Jag mår inte bra av att fortsätta med det. Sen… det är inte själva sporten i sig, jag gillar ju handboll, men det är personer runt om som helt har skadat mitt tyckte, säger Julia till Sportbladet.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Sport Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Sport Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Sport Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Sport Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Sport Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.