Det aktuella planet som 49-åringen ska ha flugit. Foto: Polisen

Förre märstabon åtalas för spektakulär narkotikasmuggling

Förre märstabon som greps för en spektakulär narkotikasmuggling i Landskrona i våras har nu åtalats för grov narkotikasmuggling: - Jag blev kidnappad, har han sagt i förhör.

I slutet av mars landade ett plan som flugits tur- och retur mellan Sverige och Holland med 18 kilo kokain. Piloten på planet anses vara en tidigare märstabo som nu åtalas för grov narkotikasmuggling. I det omfattande fröundersökningsmaterialet har mannen som är 49 år gammal sagt att han kidnappats och körts till Värnamo och därefter tvingats flyga ett plan till Holland. Efter ett kort stopp i Holland flög planet tillbaka där polisen sedan väntade på dem vid landning.

Märstabon är åtalad tillsammans med två andra för grovt narkotikabrott. I förhör skyller de samtliga på antingen varandra eller några ”arabisktalande” personer som tvingade dem att flyga planet till Holland och hämta upp väskan med 18 kilo kokain. Åtalet väckte förra veckan och utöver grov narkotikasmuggling åtalas mannen även för ringa narkotikabrott. Han förnekar det förstnämnda men erkänner det senare. När rättegången hålls är oklart. Enligt obekräftade uppgifter fanns det samband mellan kokainsmugglingen och tillslaget på Västra Bangatan i somras. Någon sådan koppling framkommer inte i förundersökningsmaterialet.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.