Magnus Almquist och Christer WikströmFoto: Pressbild
Förre kommundirektören går till näringslivet
Föredetta näringslivschefen och tillförordnade kommundirektören Christer Wikström tar steget över till näringslivet för att arbeta med Arlandastad Holding.
Christer Wikström var mångårig näringslivschef och även tillförordnad kommundirektör i Sigtuna kommun. I somras lämnade han tjänsten. Nu står det klart att han tar klivet över till Arlandastad Holding, han får rollen som affärsutvecklare. – Jag har haft förmånen att under många år arbetat sida vid sida med Arlandastad Holding mot ett gemensamt mål; en livskraftig kommun och flygplatsstad. Jag har under dessa år samlat på mig kunskap och erfarenhet om området som kommer bidra till min nya tjänst som affärsutvecklare, bland annat inom företagsetableringar, förhandlingar och markförsäljning, säger Wikström i ett pressmeddelande.
Wikström får även sällskap av Magnus Almquist som affärsutvecklare. Almquist kommer närmast från rollen som affärsområdeschef på Yrkesakademin och VD för Grönlunds Yrkesutbildningar. – Att både Christer och Magnus valt att arbeta med oss känns otroligt spännande. De har båda två en lång erfarenhet av affärsutveckling på olika nivåer och ett stort kontaktnät som blir en viktig del i den fortsatta utvecklingen av bolaget. Nu kan vi öka byggtakten ännu mer, kommenterar VD Dieter Sand på Arlandastad Holding.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.
Näringsliv Flera förare som kör för det appbaserade taxibolaget Bolt uttrycker nu skarp kritik mot hur bolaget fördelar ersättningen för utförda körningar.
Näringsliv Under juli månad registrerades fyra nya företagskonkurser i kommunen. Det största av de berörda bolagen hade en omsättning på fem miljoner kronor och åtta anställda.
Näringsliv Linda Åmand blir ny verkställande direktör för Sigtuna Vatten & Renhållning AB (SIVAB). Hon tillträder tjänsten den 6 oktober och ersätter Johan Stock som under många år arbetat i SIVAB men även inom Miljö- och hälsoenheten.
Näringsliv Arlandastad Group redovisar ett halvårsresultat som visar ökad affärsaktivitet och nya avtal. Intäkterna för första halvåret 2025 uppgick till cirka 170 miljoner kronor, med ett resultat på 16,8 miljoner kronor.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.