Förre fullmäktigeordföranden demonstrerar för minskat flygande
I några veckors tid har förre fullmäktigeordförande och socialdemokraten David Lundwvist demonstrerat utanför Arlanda mot att det "nöjesflygs" för mycket.
Den första demonstrationen utanför Arlandas terminal 5 genomförde David Lundqvist i mitten av april, han har stått där nästan en gång i veckan sedan dess. Anledningen är att det enligt David Lundqvist finns en rapport som visar att 80 procent av våra flygresor är privatresor. – Detta hade jag inte klart för mig tidigare. Och desto mera välmotiverad är demonstrationen/plakatet ”Nöjesflyg mindre – för klimatets skull”. Jag kan också säga så här apropå att minst 80 procent av dem som går in genom ingångarna är nöjesresenärer. Ingångarna till Arlandas terminal 5 liknar ingången till Gröna Lund. Några går in för att arbeta, men de allra flesta går in för att komma till nöjesattraktionerna, säger David Lundqvist till märsta.nu
Även liberalen Lars Wedén är med i ”upproret”. Enligt duon uppgår koldioxidutsläppen från svenska resenärer till 10 miljoner ton, fem gånger så mycket som det globala snittet. Varje svensk beräknas resa 1 gång per år i snitt, en fördubbling från i början av 90-talet då det var 0.5 resor per år.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.