Jordmassorna lastas och transporteras in i två containers där de tvättas för att sedan komma ut som näst intill rent från PFOS.Foto: Illustration/Svevia

Förorenad jord från Arlanda tvättades

Svevia har utvecklat en metod där man tvättar förorenad jord från Arlanda: - Massorna från Arlanda hade minst en tiopotens högre föroreningshalter än det första testet, berättar Marie Eriksson, arbetschef på Svevia, till tidningen Ny Teknik.

PFOS-förorenad jord finns kring Arlanda och Rosersberg efter att brandkår övat i området och spillvatten läckt ut i jord och vattendrag. Statliga Svevia har dock utvecklat en metod för att tvätta jorden och i två omgångar har jord från Arlanda tvättats med lyckat resultat. Jordtvätten fick bort 85-95 procent av föroreningarna, skriver Ny teknik. Svevia har även en mobil lösning för att tvätta jord på plats. Den är dock lämpad främst for små volymer.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.