Märsta IK förlorade på lördagen mot Enköpings SK och är nu indragna i bottenstriden: - Det är en måstematch mot Kista nästa vecka, säger tränaren Dante Lugo.
Märsta IK kunde vid poäng eller seger borta mot Enköping säkra kontraktet. Istället blev det två snabba mål i baken, nya skador och noll poäng. Enköping hade 3-0 redan i paus. Tränaren Dante Lugo spelade med ett begränsat manskap då Jocke Nilsson var skadad och Fredrik Lindberg avstängd, situationen blev inte bättre när Giorgio Kababji utgick skadad efter fem minuter och ersattes av Rasmus Edin som var förkyld. – Det var en konstig match, Enköping skapade inte mycket men var effektiva. De hade mer att vinna än oss, de var taggade första 15 och vi agerade rörigt med bytena. I andra gick vi ner på trebackslinje och vi har vissa spelare som ger allt det får vi ta med oss till nästa match, säger Dante Lugo.
I och med förlusten är det fem poäng ner till kvaltagande Kista Galaxy med tre omgångar kvar, näste vecka möts dem borta i Kista. Vid seger säkrar Märsta kontraktet. Märsta avslutar serien med matcher mot två av lagen som slåss för sin existens då man har IFK Stockholm i sista omgången, däremellan möter man VP som i praktiken är avsågat. – Det blir en måstematch, vi kan vinna allt som är kvar, på pappret har vi bra lag men jag måste kolla status på en del spelare som nu är skadade och sjuka, fortsätter Dante Lugo.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.