Foto: Magnus Granhagen

Förlust i femte matchen

Det blir inget avancemang för Skånela, man föll även i den femte matchen mot Önnered.

Skånela ledde med 2-1 i matcher men efter förlust i tisdags var det oavgjort inför helgen då den femte matchen gick på lördagen i ÖHK Hallen. Första halvlek var jämt och lagen turades om att vara i ledning, Skånela ledde stora delar av första, dock inte mer än något mål. I andra har Skånela inledningsvis ledning med två bollar men hemmalaget gör en stark period mellan 40-50 minuterna då man gör 7-3 på Skånela och därmed kopplar man grepp inför avslutningen.

Med tio minuter kvar är det 30-26 på resultattavlan. Skånela tar en timeout men det hjälper inte. Önnered har läget under kontroll och leder betryggande, slutresultatet skrevs till 36-29. Därmed blir det spel i allsvenskan även kommande säsong, då får man klara sig utan Herderio Lucau som gjorde sin sista match i Skånela.

Målen
Östling 7, Ladan 6, Näslund 4, Åkerman 3, Nilsson 3, Lindberg 3, Wärnmark, Nielsen, Tapper

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.