Skånela föll även i match tre mot Lugi och på lördag är det kniven mot strupen i match fyra.
Efter 1-1 i matcher var det dags för match 3. Skånela var tillbaka i Lund och inledde inte på bästa sätt. Underläge 3-0 redan efter 3 minuter. Där tog Skånela timeout och fick ordning på skutan. Man kom ikapp till 4-4 på ett par minuter och ledde även med 7-5 efter 12.33. Kenan Omerovic storspelade i mål och såg till att Skånela kunde komma ikapp och förbi. Matchen står och väger ett tag i första, Lugi tar på nytt ledningen, Skånela kommer ikapp men inför paus är det ledning med två bollar för hemmalaget, 17-15.
I andra visar Lugi att man har ett högre tempo anförda av ex-skånelaiten Fredrik Olsson. Olsson svarar för hela fem mål efter paus och var en starkt bidragande orsak till att Lugi kunde vinna med 36-31 och därmed skaffa sig matchboll inför match fyra som spelas i Märsta på lördag med avkast 15.00.
Tyvärr förlorar vi match 3 borta i Lund. Därmed står det 2-1 till Lugi inför kvalmatch 4 på lördag hemma i vikingahallen. Vi deppar idag sen är det bara hårt jobb som gäller. Kämpa Skånela ❤️🤍 pic.twitter.com/0Lpky8msOm
Sport Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Sport Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Sport Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Sport Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
Sport Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Sport Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Sport Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.