Foto: Sigtuna kommun

Förintelsens minnesdag uppmärksammas i Sigtuna

Den 27 januari hedras Förintelsens offer med flera evenemang runt om i landet, och i Sigtuna hålls särskilda arrangemang.

På Sigtuna museum visas utställningen Mottagandet, som berättar om de 600 överlevande från koncentrationslägren som kom till staden sommaren 1945, samt om människorna som tog emot dem.

Efter utställningen anordnas en kammarmusikkonsert på Sigtunastiftelsen. Musikstycken av kompositörer som levde i Theresienstadts koncentrationsläger, som Hans Krasa, Viktor Ullmann, Pavel Haas och Gideon Klein, kommer att framföras. Dessa kompositörer deporterades senare till Auschwitz 1944.

Dessutom spelas ett verk av Benjamin Stearn, baserat på ett brev skrivet av Ilse Weber till sin son i Sverige, ett brev som aldrig skickades men hittades efter krigets slut.

Musikerna som framför konserten är Danial Shariati, Alva Press, Anna Rubinsztein, Kristina Winiarski och Sofia Berg-Böhm. Evenemangen är en del av att bevara minnet av Förintelsen och de som stod emot.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening