Företagslokal i Arlandastad utsatt för misstänkt mordbrand
Under torsdagsmorgonen brann det i en företagslokal på Voltgatan i Arlandastad.
Branden upptäcktes av personal som anlände till arbetsplatsen och noterade att ett fönster hade krossats. Enligt initiala uppgifter tros någon ha kastat in ett föremål som orsakat branden.
Räddningstjänsten rapporterar att det brann kraftigt i lokalen, men att branden hade självslocknat innan deras ankomst. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen.
Polisen har inlett en förundersökning om försök till grov mordbrand. En teknisk undersökning av platsen kommer att genomföras för att fastställa brandorsaken och säkra eventuella spår. Händelsen utreds som en avsiktlig gärning, och polisen uppmanar eventuella vittnen att höra av sig med information.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt, har hamnat i rampljuset efter att han uppmärksammats för att ha gillat inlägg från Hells Angels på Facebook. När Expressen konfronterade honom om agerandet, fångades han på film där han tar tag i journalistens mikrofon och trycker ner den.
Nyheter Handlare i Sigtuna kommun upplever en ökad otrygghet och fler stölder i sina butiker. För att vända den negativa utvecklingen hölls ett möte i kommunhuset i Märsta fredagen den 23 maj där kommunen, polisen och lokala handlare deltog.
Nyheter Nu har fyra pedagoger prisats som Årets Pedagog 2025: - Pedagogutmärkelsen är ett viktigt sätt för oss att lyfta fram det fantastiska arbete som görs varje dag i våra skolor och förskolor. Årets fyra pristagare visar på stort engagemang, nytänkande och en stark tro på varje barns och elevs förmåga. De är förebilder som inspirerar både kollegor och barn i sin närhet, och jag är stolt över att få vara med och uppmärksamma deras insatser, skriver Sigtuna kommun i ett uttalande.
Nyheter Det blev en oväntad fångst när Märsta sportdykarförening genomförde sin årliga städinsats på Mälarens botten. Vid Munkholmens badplats upptäcktes stora mängder skräp – däribland ett överraskande fynd: ett stort antal golfbollar.
Blåljus En man i 50-årsåldern greps tidigt på söndagsmorgonen inne på det säkerhetsklassade området på Arlanda. Mannen, som saknade behörighet att vistas där, misstänks nu för luftfartssabotage.
Notiser Utbildningsförvaltningen i Sigtuna kommun föreslår att Granby förskola avvecklas sommaren 2025. Anledningen är det låga barnantalet – endast tolv barn är inskrivna till hösten, vilket gör det svårt att uppfylla förskolans läroplan.
Politik Oppositionspartiet Socialdemokraterna välkomnar beslutet och ser det som ett bevis på att privat drift inte varit en kostnadseffektiv lösning för kommunen.
Nyheter En varslad strejk från fackförbundet Transport kan komma att påverka flygtrafiken vid Arlanda flygplats från och med den 26 maj klockan 04.30. Bakgrunden är att förhandlingarna mellan Transport och arbetsgivarparten Svenska Flygbranschen har brutit samman efter långvariga diskussioner om arbetsvillkor för kabinpersonal.
Politik Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.
Notiser Under juni månad genomför Sigtuna kommun en inventering av övergivna cyklar vid samtliga cykelställ i kommunen. Åtgärden syftar till att frigöra plats och förbättra ordningen i offentliga miljöer.