Katarina Johansson Safety Manager AOC, CAMO & Part-145, Avincis Aviation Sweden, Marie Hertzberg Senior Payroll Specialist & HR Services Nordics, Avincis Aviation Sweden och Jonas Svensson Förvaltare, Arlandastad Group.Foto: Pressbild

Företag inom ambulansflyget etablerar i Arlandastad

Avincis Aviation Sweden, en ledande aktör inom ambulansflyg, har valt Arlandastad som plats för sitt nya huvudkontor och flyttar från tidigare lokaler på Arlanda.

Flytten till de nya lokalerna, som färdigställdes i september 2024, innebär att bolagets administration nu är samlad i en modern och yteffektiv anläggning nära Arlanda flygplats. Avtalet är dessutom ett grönt hyresavtal, med hållbarhetsfokus i linje med bolagets värderingar.

Enligt Phil Hood, VD för Avincis Aviation i Norden, är den nya placeringen ett strategiskt val: ”Läget i Arlandastad ger oss smidiga mötesmöjligheter både för oss som arbetar här dagligen och för våra internationella kollegor som regelbundet flyger in.” Lokalerna är anpassade för både enskilda kontor och mötesrum, vilket stödjer Avincis behov av flexibilitet.

Jonas Svensson, fastighetsförvaltare på Arlandastad Group, ser flytten som ett kvitto på områdets fördelar. ”Vi är stolta över att välkomna Avincis Aviation Sweden till vårt växande affärsområde,” säger han, och poängterar att valet av Arlandastad visar på den styrka som det strategiska läget och de skräddarsydda lösningarna erbjuder.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.