Föreslår insatser för ökat valdeltagande

Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) hade föreslagit att kommunen gör en satsning för att öka valdeltagandet men hennes motion väntas inte få gehör.

I en motion till fullmäktige hade Marie Axelsson (S) föreslagit att kommunen anställer valinformatörer, utökar öppettider i samband med valet, använder mobila röstningslokaler i form av bussar samt ser över och reviderar valdistrikten i syfte att öka valdeltagandet.

I motionen lyfte Axelsson fram att det var skillnad på valdeltagande för kommun respektive riksdag, där valdeltagandet var lägre för kommunvalet med drygt tio procent.
– t. I Tingvalla valdistrikt var det endast 50 procent av de
röstberättigade som faktiskt röstade. I centrala Valsta var motsvarande siffra 55,7
procent. Detta är skrämmande låga siffror och en direkt fara för demokratin.
Sigtuna kommun behöver därför ta till extraordinära insatser för att öka
valdeltagandet i valet 2022, skrev Axelsson i motionen.

I kommunstyrelsens beslut om attans motionen besvarad står det att man redan avser satsa en halvmiljon på ökat valdeltagande, bland annat med olika informationsinsatser. Man kommer satsa även på förtidsröstningen då detta är en del av röstningen som ökar. Ambullerande röstmottagare ska också införas. När det gäller valdistrikten så har man fastställt Länsstyrelsens förslag om valdistrikten i september.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.