Föreningar går samman på damsidan

Sigtuna IF och Rosersbergs IK inleder ett samarbete på damsidan och under 2018 kommer både representationslag och juniorlag gå under benämningen RIK/SIF.

Rosersbergs IK och Märsta IK hade under flera år ett samarbete på damsidan för RIK/MIK som nådde Division 2-spel som högst. Under 2017 spelade föreningarna för sig men nu till 2018 har Sigtuna IF och Rosersbergs IK enats om ett samarbete. I ett pressmeddelande från Sigtuna IF står det att man haft ett mål att etablera ett damlag i Sigtuna IF till att föreningen fyller 100 år, alltså 2019.
– Föreningens flickverksamhet har växt och fler har valt att spela fotboll längre vilket är ett av syftena med verksamheten. Under hösten etablerades en kontakt med Rosersbergs IK där det finns ett damlag och även ett damjuniorlag, skriver Sigtunas sportchef Martin Möller.

Efter mötena så var det inte längre aktuellt att starta ett eget representationslag i kommunen då det sedan tidigare finns i RIK, Märsta IK och Wigör. Sigtuna och RIK kommer själva att ansvara för sina egna verksamheter fram tills dess att flickorna fyller 15, därefter finns ett damjuniorlag och ett representationslag som benämns RIK/SIF. Men man kommer samtidigt att samarbete inom tränarutbildningar, tematräningar, fortbildningar och annat för att nå det gemensamma målet om ”Så många som möjligt, så länge som möjligt”.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.