Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Förare smet efter trafikolycka i Sigtuna

En personbil körde in i en lyktstolpe i en rondell på Ragvaldsbovägen i Sigtuna under natten.

Larmet om krocken kom vid 3.30-tiden natten mot söndag. När brandkår anländer hittar de en bil som kört in i en stolpe, kvar i bilen finns endast en passagerare då föraren avvikit. Polis fick tillkallas för att upprätta en anmälan avvikande från olycksplats.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.