Under lördagskvällen tappade en förare kontrollen över bilen och körde upp på trottoaren i Steninge allé: - Det finns däckspår på den andra färdriktningen också, säger ett vittne till märsta.nu
Vid 18-tiden på lördagen ska en utlandsregistrerad personbil i högfart kört på Steninge Allé tills föraren tappat kontrollen i höjd med Steningeliden och sladdat av vägen och upp på gångbanan. En läsare berättar för märsta.nu att man såg däckspår efter bilen på den andra färdriktningen, det ska även legat bildelar på trottoaren. Bilens airbags utlöstes i samband med kollisionen. – Det var tur att ingen gick på trottoaren just då, säger vittnet.
”Misstänker rattfylleri” Stationsbefälet Blomqvist, vid Polisen Region Nord, berättar att man i anslutning till bilen hittat tre personer, men ingen anmälan kommer att skrivas då man inte vet vem som kört bilen: – Man har inget erkännande, men man misstänker att det var alkoholrelaterat.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Nyheter En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.