Under lördagskvällen tappade en förare kontrollen över bilen och körde upp på trottoaren i Steninge allé: - Det finns däckspår på den andra färdriktningen också, säger ett vittne till märsta.nu
Vid 18-tiden på lördagen ska en utlandsregistrerad personbil i högfart kört på Steninge Allé tills föraren tappat kontrollen i höjd med Steningeliden och sladdat av vägen och upp på gångbanan. En läsare berättar för märsta.nu att man såg däckspår efter bilen på den andra färdriktningen, det ska även legat bildelar på trottoaren. Bilens airbags utlöstes i samband med kollisionen. – Det var tur att ingen gick på trottoaren just då, säger vittnet.
”Misstänker rattfylleri” Stationsbefälet Blomqvist, vid Polisen Region Nord, berättar att man i anslutning till bilen hittat tre personer, men ingen anmälan kommer att skrivas då man inte vet vem som kört bilen: – Man har inget erkännande, men man misstänker att det var alkoholrelaterat.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.