Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Förare misstänks för brott efter kontroll vid Terminal 2

En rutinkontroll av en personbil och dess förare på Levanteslingan resulterade i misstankar om brott, enligt polisen. Händelsen ägde rum längs Levanteslingan, som sträcker sig längs Terminal 2 på Arlanda.

Polisen genomförde en trafikkontroll och valde att stoppa en man i 30-årsåldern som var förare av personbilen. Vid kontrollen uppdagades omständigheter som ledde till misstankar om olovlig körning samt brukande av en falsk urkund. Levanteslingan, som fungerar som en viktig förbindelseväg utmed Terminal 2 på Arlanda, blev platsen för den aktuella händelsen. Det snabba agerandet från polisens sida under kontrollen resulterade i att föraren nu står under utredning för de misstänkta brotten.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.