Foto: Pressbild

Förändringar på Wenngarn – Anstalten ska bli boende

Wenngarn meddelade igår till sitt nätverk och boende att man avser flytta på verksamheten från Anstalten till själva slottet: - Grunden till det är att vi inte lyckats få slottet till ett centrum, säger Olle Larsson, ägare av Sisyfos som driver Wenngarn.

Hotell Anstalten kommer att läggas ner, den nuvarande verksamheten ska istället flyttas till slottet där det finns 16 rum och möjlighet för både konferens och fest. Olle Larsson, ägare av Sisyfos som förvärvade området för fyra år sedan, ser framför sig en utveckling där slottet blir kärnan i området och att anstalten blir någon form av boende. Gärna vårdboende eller äldreboende.
– Det är egentligen inte så dramatiskt, men vi vill att slottet är kärnan i verksamheten så att den kan gå bra och vi kan lägga verksamheten i en stiftelse och bevara för framtiden, säger Olle Larsson till märsta.nu

Sagt upp personal
Ett 20-tal anställda är just nu uppsagda men Olle Larsson tror att en del av dem kommer att finnas med i en framtida verksamhet som kommer ta form om några månader när Anstalten avvecklats och slottet startat upp:
– Vi har 11 000 kvadratmeter att hantera, det är för mycket och för många byggnader att hantera. Nu blir det slottet, orangeriet och kulturstallet som vi fokuserar på. Vi måste även få dit fler boende för att få ut bussen, fortsätter Olle Larsson.

Ska bli en unik upplevelse
Olle Larsson har också informerat boende om planerna, han har försäkrat dem om att hans engagemang i området kvarstår. I övrigt kommer det att vara på samma sätt när man besöker Wenngarn, verksamheterna finns kvar, förskola, slottsverksamhet och olika events. Olle Larsson vill helst att slottsverksamheten blir något unikt i området så att man inte erbjuder samma sak som alla andra i området gör. Att man hyr sitt egna slott, kanske lagar mat tillsammans:
– Mer som ett event som på Villa Björkudden i skärgården som vi äger, det ska inte vara så inrutat allting utan man ska kunna göra något unikt, uppger Olle Larsson.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.