Föräldrar i Sigtuna stad vill se en ungdomsgårdFoto: Daniel Iskander

Föräldrar vill se fritidsgård i Sigtuna

Nyligen öppnades en fritidsgård upp i Valsta men boende i Sigtuna vill även se en sådan i Sigtuna.

Två kommuninvånare anser att ungdomar drar runt i Sigtuna stad och att kommunen därför borde öppna upp en fritidsgård där avsedd för 13-16-åringar. Kommuninvånarna har nu lämnat in ett medborgarförslag om saken där de föreslår en lokal centralt i staden, exempelvis ”Munken”.

Utbudet ska få styras av ungdomarna. Men det bör finnas möjlighet att spela tv-spel, sällskapsspel, att bjuda in föreläsare, pingis och biljard samt att testa olika sporter. Förslagsskribenterna har själva två 13-åringar hemma och har frågat vilka behov unga har.
– Helt klart är att massor av ungdomar driver runt i både Märsta och Sigtuna, utan tydlig guidning av föräldrar och/eller vuxna. Det måste stoppas nu, skriver dem.

Oppositionsrådet Olov Holst (M) är beredd att rösta för en fritidsgård i Sigtuna men även i Rosersberg. När Munken nu har återinvigts tycker Holst att man bör ta en diskussion med kyrkan om en gemensam verksamhet där:
– De senaste åren har den styrande majoriteten kraftigt ökat fokus på att fritidsverksamheten ska centraliseras till Märsta och Valsta. Vi tycker man glömmer de andra kommundelarna.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.