Johan Bratt, chefsläkareFoto: Region Stockholm/Anna Molander

För tidigt att blåsa faran över

Coronasmittan verkar avta i länet men det är fortfarande för tidigt att blåsa faran över.

I eftermiddag kommer de senaste siffrorna över antalet smittade i kommunen och resten av länets kommuner för den gångna veckan. I Sigtuna kommun var det färre än tio fall vid den senaste rapporteringen. Men det är fortfarande för tidigt att blåsa faran över även om det är färre som både behöver intensivvård och som avlider. Sommaren är normalt en intensiv period med fler antal akuta sjukdomsfall.
– Vi behöver äta alla resurser vi har åt patienter som behöver akut sjukvård, säger chefsläkare Johan Bratt till P4 Stockholm.

Bratt konstaterar enligt P4 Stockholm att trycket inom sjukvården som helhet börjat lätta, men att det är oroande att smittspridningen börjat minska långsammare. Det gör att vården förbereder sig för en höst som kan bli värre än sommaren.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Nyheter Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Nyheter Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.