Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

För få platser upphandlas för Särskilt boende

Kommunen anser att 10 nya platser i särskilt boende för äldre på Stadsängarna är tillräckligt för i år, men säger samtidigt att det behövs 5-10 platser redan nästa år.

Det är ett häpnadsväckande uttalande när det idag finns ett trettiotal färdigutredda personer som har rätt till en plats i särskilt boende. Det är klart att det är rimligt att nu försöka upphandla 30 platser, så att man åtminstone klarar det behov som idag finns

Med 30 platser skulle de som bor på särskilt boende i andra kommuner kunna tas hem till Sigtuna. Och än viktigare skulle de färdigutredda som idag bor på korttidsplatser i kommunen kunna lämna dessa. Korttidsplatserna skulle då kunna användas för de uppgifter de är avsedda för.

Eftersom det i Sigtuna kommun inte finns någon projektering för att bygga nytt särskilt boende för äldre efter Stadsängarna finns det anledning att skaffa sig en liten buffert för de närmaste åren. Att ha en buffert kostar lite men inte så mycket som det kostar att köpa platser i andra kommuner. Har man platser över kan man hyra ut dem till andra kommuner.

Enligt socialstyrelsens öppna jämförelser från 2018 är väntetiden i Sigtuna 79 dagar för en plats i särskilt boende. Det är ett högt tal med tanke på man bör ligga under 90.

  • Sverker Jonsson, SPF Seniorerna

Svar från Karsten Bjärbo (KD), ordförande i Äldre- och omsorgsnämnden
Sverker har uppfattat att vi i Kommunen avser att köpa 10 – 20 platser på det nya särskilda boende som etableras av företaget Vardaga vid Sigtuna Stadsängar. Detta anser han inte räcker. Det inser vi i Äldre & omsorgsnämnden också men vi har sedan tidigare via ramavtalsupphandlingar, försäkrat oss om platser på andra externa boenden till den grad kommunen utifrån prognoser anser sig behöva. Att byta ut dessa platser mot att flytta hem alla brukare till just boendet i Sigtuna Stadsängar är ett helt otänkbart och oekonomiskt alternativ då vi via avtalen måste betala för de platser vi just nu utnyttjar och har avtal på. Kommunen skulle säkert i de flesta fall få fortsätta betala för platserna avtalstidens längd ut, oavsett om de nyttjas eller inte.

Nu är det ju dessutom så att en del av de externa placeringarna skett för att brukaren vill bo på annan plats samt att vissa externa platser är valda ur ett bedömt särskilt vårdbehov som endast kan uppnås vid den placeringen osv. Och, kommunen kommer att ha en levande dialog med förtaget Vardaga om att ev placera fler än de initialt tänkta brukarna i Sigtuna i enlighet med upphandlat ramavtal, om det behovet skulle uppstå.

Vad det gäller framtida utbyggnad av boende inom kommunen så har kommunledningen helt klart detta i sin strategiska planering (Plan för Bostadsbyggande – PBB) som Kommunfullmäktige beslutar om varje budgetår. I enlighet med denna plan, så finns det intressenter för etableringar i kommunen, som svarar mot de prognostiserade behoven, även om det inte är kommunen själv som bygger och investerar i dessa utbyggnader.

Avslutningsvis så följer kommunen hela tiden upp kösituationen så att vi håller oss inom de lagstadgade tre månadernas placeringskrav för beslutade boendeplaceringar. Som Sverker själv skriver, så ligger kommunens ledtider för detta på i genomsnitt 79 dagar vilket är helt legalt men självklart vill och ska kommunen sträva efter kortare verkställighet så långt det går att balansera med en optimal kostnad för ändamålet.

  • Karsten Bjärbo (KD)

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.

Ditt engagemang behövs i lokalpolitiken

Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!

Dålig politik ger för få sommarjobb

Insändare I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.

Skolan är viktigast för Liberalerna

Insändare Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.