Foto: Pressbild/Folktandvården Sigtuna

Folktandvården går för fullt igen

Nu skalas verksamheten upp på Folktandvården.

Verksamheten på Folktandvården skalades ner i samband med coronapandemin då material behövdes i sjukvården istället, det innebar att klinikerna i Märsta och Sigtuna berördes av neddragen verksamhet. Från och med 1 juni skalas verksamheten upp och från 22 juni går den återigen för fullt.
– Som alltid är Folktandvårdens medarbetare noga med att följa basala hygienrutiner och använda skyddsutrustning. Våra kliniker har för närvarande förstärkt städning och vi uppmuntrar våra kunder till kontantfri betalning via kort eller Swish, skriver Folktandvården i ett uttalande.

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Nyheter En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Märstaåns påverkan av Arlanda kartläggs i ny studie

Nyheter Arlanda blir först ut när forskare ska kartlägga dagvattenföroreningar vid landets tio statliga flygplatser. Bakom satsningen står Swedavia och Luleå tekniska universitet i ett femårigt forskningssamarbete som syftar till att minska spridningen av skadliga ämnen till omgivande vattendrag.

SMHI varnar för hög brandrisk

Nyheter SMHI har utfärdat en varning för stor till mycket stor risk för skogsbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller till och med klockan 20.00 på onsdagskvällen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening