VingFoto: Ving

Flygtrafik till Rhodos ställs in

Ett flertal resenärer som hade förväntat sig en avkopplande semester på den grekiska ön Rhodos har ställts inför besvikelser och osäkerhet när researrangörerna Apollo, Ving och Tui har beslutat att ställa in sina resor till turistdestinationen. Orsaken bakom beslutet är de allvarliga skogsbränder som rasar på ön och som fortsätter att utgöra ett hot mot säkerheten.

Sveriges Radio rapporterar att Apollo har 30 resenärer, som ursprungligen skulle ha flugit från Arlanda till semesterorten Lardos på söndagsmorgonen, fått sina resor inställda på grund av den pågående krisen. Beslutet om att ställa in flygningarna togs med hänsyn till den rådande situationen på Rhodos, där skogsbränderna har fått katastrofala konsekvenser för lokalbefolkningen och turistnäringen.

Martina Krantz, pressansvarig på Apollo, kommenterade läget och berättade att beslutet för närvarande endast gäller söndagens flygningar. Researrangörerna övervakar dock situationen noggrant och kommer att ta ställning till kommande flygningar beroende på hur situationen utvecklas. Säkerheten för resenärerna är högsta prioritet, och de involverade företagen kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att säkerställa att deras kunder inte hamnar i fara.

De pågående skogsbränderna på Rhodos har skapat en osäker och ansträngd situation för både lokalbefolkningen och turisterna på ön. Räddningsinsatser och brandbekämpning är i full gång, men tills situationen är under kontroll, är det nödvändigt att vidta försiktighetsåtgärder för att undvika eventuella faror och risker för de som planerar att resa till regionen.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.