Flygtekniker från Arlandagymnasiet med på Yrkes-SM
Mikael och Sasindu som gått på Arlandagymnasiets Flygteknikutbildning ska vara med på Yrkes-SM i Växjö som startar under tisdagen.
Yrkes-SM går i Växjö 10-12 maj. Flera hundra deltagare från ett 50-tal yrken är med och tävlar om att vara bäst i sin yrkesgren. Bland dessa finns Mikael Hellberg och Sasindu Ginigathgala som tagit examen från Arlandagymnasiets flygteknikutbildning 2020 respektive 2018. De båda jobbar nu i branschen. – Det var intressant och lärorikt att gå flygprogrammet, särskilt eftersom vi har mycket praktik. De flesta flygmekaniker har jobb direkt efter studenten, och nu jobbar jag med tillverkning av komponenter till flygplan, säger Mikael Hellberg i ett uttalande.
Mikael berättar vidare att man inte har detaljerna klara men att man kommer tävla i fem olika moment, ett av dessa är plåtslageri där man ska reparera en skada på en flygkropp. Mikael har inte tävlar förut men hoppas att det ska gå bra.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.