Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Flygteknik debuterar på AGY

Arlandagymnasiet kommer till nästa läsår att erbjuda programmet Flygteknik där minst halva studietiden förläggs ute på SAS hangar.

I samarbete med Aircraft Academy erbjuder Arlandagymnasiet nästa läsår ett program i flygteknik. Arlandagymmnasiet ansvarar för helheten men minst halva tiden förläggs på SAS hangar på Arlanda.
– Jag är jättenöjd. Det är en rolig och intressant utbildning. Du får lära dig massa nya grejer och vara i lokaler som ingen annan får. Bland flygplanen, in action! säger Asal Yakoob från Sigtuna som går andra året på flygteknik. Hon siktar på att bli ingenjör.

Sedan tidigare finns flygteknik på Bolandsgymnasiet i Uppsala. Under uppmärksammade former har Arlandagymnasiet tagit över utbildningen. Programmet lockar elever från stora delar av mellan-Sverige och eleverna kan börja jobba direkt som mekaniker efter utbildningen nedan andra kan läsa vidare till ingenjör eller pilot. En av de långväga eleverna är Andreas Mattsson från Hallstavik, han går ut nu till sommaren.
– Du måste göra det du ska. Du kan inte gå omkring och lalla och ha grejer som släpar efter. Då blir det tufft, säger han i ett pressmeddelande från Arlandagymnasiet.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening