Foto: Swedavia/Daniel Asplund

Flygskatt införs 2018 – ”Hotar 7000 jobb”

Regeringen avser införa den omdiskuterade flygskatten, något som skulle kunna ge direkta konsekvenser på arbetstillfällena i kommunen som är kraftigt beroende av Arlanda flygplats utveckling. Stockholms Handelskammare är mycket kritiska och tror att skatten hotar 7000 jobb.

Flygskatten har fått kritik av branschen och oppositionspolitiker. Men trots det avser regeringen införa den redan 2018. Skatten är tänkt att tas ut från svenska flygplatser, 80 kronor vid en inrikesresa och 430 kronor vid en resa över 600 mil. Med skatten får flyget enligt finansmarknadsminister Per Bolund (MP) även bära sin miljöpåverkan.
– Flyget behövs ju såklart men det är i dag en ojämn konkurrenssituation där flyget inte betalar någon klimatskatt på det bränsle man använder, säger Bolund till Aftonbladet.

Bolund menar att skatten redan finns i andra länder och fungerar utmärkt. Med skatten hoppas man uppmuntra resenärer till att välja andra alternativ. Utsläppen väntas minska 0,08-0,2 miljoner ton koldioxidekvivalenter, enligt Aftonbladet. Intäkterna till statskassan skulle bli ca 1,8 miljarder och efterfrågan på inrikesresor tror man skulle minska med 5 procent och på utrikesresor 2 procent.

”Stryper företag”
Stockholms Handelskammare kritiserar förslaget nu på onsdagen. Man tror att det hotar 7000 jobb och går ”stick i stäv med strävanden om att stärka Arlanda som internationell flygplats”, skriver Stockholms Handelskammare i ett pressmeddelande.
– En bra flygtillgänglighet är avgörande för att stärka Stockholms och Sveriges ekonomi på sikt. Kunskapsintensiva teknik- och tjänsteföretag har ett stort behov av fler internationella direktflyglinjer och en nationell flygskatt riskerar därför att strypa företagens möjligheter att växa, säger Fredrik Sand, näringspolitisk expert på Handelskammaren.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening