Flygplanslastare (Genrebilld)Foto: Pressbild/Swedavia

Flygplatslastare kämpar vidare för sin arbetsmiljö

Flygplanslastare på Arlanda fortsätter kämpa för sin arbetsmiljö. Trots tidigare påpekade brister saknas fortfarande viktig utrustning, och nu har facket vänt sig till Arbetsmiljöverket för att få hjälp med att förbättra arbetsvillkoren.

UNT.se rapporterar om att flygplanslastare på Arlanda kämpar för bättre arbetsmiljö, då de fortfarande måste göra tunga lyft trots tekniska framsteg. Två år efter en inspektion av Arbetsmiljöverket, där brister identifierades, saknas fortfarande nödvändig utrustning som lyfthjälpmedel och fingerskanners. Facket har nu bett Arbetsmiljöverket om hjälp för att åtgärda problemen, då många arbetare fortfarande tvingas lyfta bagage flera gånger utan moderna hjälpmedel.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.