Vid 7.30-tiden larmades ett stort pådrag till Arlanda med anledning av ett haverilarm.
Ett stort pådrag larmades till Arlanda efter ett befarat haveri. Ett plan tvingades avbryta sin start rapporterar Aftonbladet. Planet fick problem med en motor och taxade av banan. Brandkår syns på bilder kontrollera vad som hänt med planets motor. Planet hann inte lyfta och står nu på marken för utredning. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen enligt Aftonbladet.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.