Foto: MMS-Bild
Foto: MMS-Bild

Flygplan avbröt start

Vid 7.30-tiden larmades ett stort pådrag till Arlanda med anledning av ett haverilarm.

Ett stort pådrag larmades till Arlanda efter ett befarat haveri. Ett plan tvingades avbryta sin start rapporterar Aftonbladet. Planet fick problem med en motor och taxade av banan. Brandkår syns på bilder kontrollera vad som hänt med planets motor. Planet hann inte lyfta och står nu på marken för utredning. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen enligt Aftonbladet.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.