Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Flygmekaniker från Arlandagymnasiet tävlar i SM

Albin Hessel från Arlandagymnasiet ska tävla i Yrkes-SM för flygtekniker.

Tya tar över SM för yrkesförare och flygmekaniker efter att Yrkes-SM ställts in. Nu gåt tävlingarna i Linköping kommande vecka, 15-16 oktober. 14 ungdomar är kallade, sex av dessa är flygmekaniker. Albin Hessel från Arlandagymnasiet kommer att vara med. Albin har Gävle som hemort men studerar till flygmekaniker på Arlandagymnasiet.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.