En man från Märsta åtalas för att ha smitit från en polisbil för att därefter ha krockat med en civilare kort därpå.
Mannen som är i 20-årsåldern försökte i slutet av juli i år fly från polisen på en moped. Mannen kom inte långt utan krockade efter ett par hundra meter med en civil polisbil. Efter den krocken så avvek han från olycksplatsen. Mannen åtalas nu för smitning från trafikolycksplats.
Nyheter Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Nyheter Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.