I Sigtuna kommun är yrket städare vanligt förekommande.Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Flest städare och busschaufförer bor i kommunen

Fackförbundet LO har tagit fram en rapport som visar vilka yrkesgrupper det finns mest av i en kommun: - Stockholms län är ett väldigt delat län. Människor med vårdbiträdelöner har inte råd att bo i kommuner som Danderyd. Det finns en tydlig koppling att kommuner med många högavlönade har få hyresrätter, säger Marika Lindgren Åsbrink, författare av rapporten hos LO.

LO har tagit fram en rapport som visar vart vissa yrkesgrupper bor, i Danderyd och Lidingö finns det fler vd:ar, jurister och läkare än i övriga kommuner enligt Mitt i Stockholm. I Sigtuna kommun finns det med vårdbiträden, busschaufför och städare än i snittet för länet. Väsby har utöver städare och busschaufförer fler sekreterare och butiksbiträden, Upplands-Bro har samma typ av yrkesrepresentation som Väsby. Sollentuna har fler civilingenjörer, vd:ar och läkare.

Syftet med rapporten är att visa att människor med höglöneyrken och låglöneyrken inte bir särskilt blandat, det påverkar enligt Marika Lindgren Åsbrink, författare av rapporten, den verklighetsuppfattning man får och hur man ser på världen. Siffrorna i rapporten kommer från Statistiska Centralbyrån.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.