Arlandastad GKFoto: Insändarbild
Sigtuna GKFoto: Pressbild

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

De sex hole-in-ones på Arlandastad slogs av spelare med klubbtillhörighet i bland annat Alvesta GK, Älvkarleby GK, Wattholma GK, Uppsala GK, Viksjö GK, Ingarö och Arlandastad GK. Den mest frekvent använda klubban vid dessa slag var järn 6, som förekom i fyra av fallen. Även hybridklubba, järn 5 och driver användes. Den hole-in-one som registrerades på Sigtuna GK slogs av en spelare med klubbtillhörighet i Mälarö Golfklubb Skytteholm. Klubban som användes var en hybrid 4. Statistiken bygger på rapporterade slag till Svenska Golfförbundet under 2024 som Betting.se sammanställt.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.