Under natten larmades brandkår till en brand på Midgårdsbadets parkering.
Strax före 00.30 larmades brandkår till Midgårdsbadet där det brann bilar, i början var det cirka fyra bilar som brann i samband med ankomst, elden spred sig till ytterligare två bilar som förstördes. Brandlår lyckades till slut begränsa branden. Det är andra större bilbranden i Märsta senaste veckan, då det brann även på Frejgatan där ett 10-tal bilar förstördes. På Midgårdsbadets parkering står även drabbade av branden i P-garaget i höstas där hundratals bilar förstördes. En anmälan om skadegörelse genom brand upprättades, polis misstänker att branden är anlagd.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.