Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Flera rymde från Migrationsverket

Efter en rymning från Migrationsverket i Arlandastad drog polisen igång en omfattande insats med bland annat helikopter och hundpatruller.

Vid 23-tiden på tisdagen larmade Migrationsverket, i Märsta, polisen efter att flera förvarstagna rymt. Personalen på Migrationsverket ska ha tryckt på överfallslarmet i samband med rymningen.
– Det är några som rymt och sprungit därifrån, det kom till vår kännedom klockan 23.20 men det kan ha hänt lite tidigare, säger Fredrik Andersson, vakthavande befäl på polisens ledningscentral.

Stor insats
Fredrik Andersson har i nuläget väldigt knapphändiga uppgifter. Det är oklart hur många personer som rymt och hur rymningen gått till.
– Vi håller på att biträda Migrationsverket och tittar på vad som hänt och inte hänt, säger Fredrik Andersson.
– Det är inget brott men de har varit försvarstagna och nu avvikit, då biträder polismyndigheten för att återföra de här personerna.
Enligt honom deltar ett stort pådrag, bestående av flera polispatruller, hundpatruller och en helikopter, i jakten för att hitta rymlingarna.

Rymlingarna efterlysta
Polisen vill just nu inte lämna ut signalementet på personerna, men berättar att man har efterlyst dessa i hela landet.
Enligt stationsbefälet Ulf Palmqvist har man i samband med rymningen upprättat en anmälan gällande skadegörelse.
– Det är förmodligen något som gått sönder när de tog sig ut, säger Palmqvist.

Under onsdag morgon meddelar Polisen att man inte lyckats få tag i personerna som nu har efterlysts i landet. Det är oklart hur rymningen gick till enligt Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.

Uppdaterad kl. 8.23

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening