Göran Lindström är ny ordförandeFoto: Wings/Insändarbild

Flera nyförvärv och ny ordförande i Wings

Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.

Viktor Pahlén återvänder till Wings efter spel i Knivsta IK. Han har tidigare gjort 14 matcher med Wings i Hockeyettan under säsongerna 2019/20 och 2021/22. Även Eric Söderberg gör comeback. Eric, som har Wings som moderförening, spelade senast i klubben säsongen 2016/17 och har totalt 65 matcher i Hockeyettan.

Föreningen värvar också Viktor Greveback från norska Kongsvinger, med tidigare erfarenhet från Visby/Roma, Örnsköldsvik, Nyköping och Surahammar. Jonathan Golding, med Tingsryd som moderklubb, är också klar för spel. Han kommer närmast från Almtuna och spelade en match med Wings förra säsongen.

Ytterligare tillskott är Isak Fehrling från Surahammar, med juniorbakgrund i Huddinge, samt Simon Tjernberg som kommer från Almtuna och har SK Iron som moderklubb. Från de egna leden har Alexander Ahlström belönats med A-lagskontrakt efter att ha gjort sex matcher för A-laget under föregående säsong.

Egen produkt förlänger
Olle Dahlman är klar för ytterligare en säsong. Han beskrivs som en talangfull spelare med mycket hockey i sig, och klubben är glada över att en egen produkt fortsätter i laget.

Ny ordförande vald
Under föreningens årsmöte den 18 juni valdes Göran Lindström till ny ordförande för Wings. Lindström har lång erfarenhet av både ishockey och föreningsliv, som såväl spelare som ledare. Han ersätter den tidigare styrelseordföranden och leder nu föreningens arbete framåt.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.