Foto: Jamshid Jamshidi

Flera döms för mord i Valstalägenhet

Två personer får långa fängelsestraff för mordet på en man i Valsta som sedan dumpades i Forsby.

En 20-årig man döms till fängelse i tolv år för mord, brott mot griftefrid, grovt vapenbrott och vapenbrott. Vidare döms en 49-årig man till anstiftan av mord och grovt vapenbrott till fängelse i sexton år. De båda ska i samförstånd ha dödat en man och sedan transporterat honom till Forsby utanför Odensala där han brändes. De båda ska vara släkt med varandra, ytterligare en släkting döms för skyddande av brottsling och flertalet trafikbrott. En flicka i 15-årsåldern döms även för skyddande av brottsling till ungdomstjänst i 30 timmar.

Mannen sköts i 20-åringens lägenhet, enligt domen ska någon form av bråk uppstått varpå den 49-årige mannen ska förmått 20-åringen att skjuta honom. 20-åringen sköt det första skottet vilket personer som befann sig i lägenheten berättade i i polisförhör. Mannen sköts med två skott, det andra skottet sedan vittnena lämnat lägenheten. Båda morddömda nekar till inblandning i mordet och bortforslande av kroppen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening