Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Flera bilar krockade vid Rosersberg

Under söndagskvällen krockade flera bilar i höjd med Rosersberg på E4:an varpå kraftiga störningar uppstod i framkomligheten.

En trafikolycka inträffade på E4 mellan Trafikplats Märsta (180) och Trafikplats Rosersberg (179) i riktning mot Stockholm. Flera fordon var inblandade i olyckan, vilket ledde till att vänster körfält blockerades och framkomligheten kraftigt begränsades under räddningsarbetet. Olyckan rapporterades kl. 19:37 och förväntades pågå fram till omkring kl. 20:40. Ett körfält var avstängt, vilket medförde stora trafikpåverkan i området. Skadeläget är i nuläget okänt.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.