Foto: Region Örebro län

Fler vaccinerar sig i lågvaccinerade stadsdelar

Andelen vaccinerade i kommunens minst vaccinerade delar ökar.

Folkhälsomyndighetens siffror över vaccinerade i de olika områdena i kommunen visar att fler vaccinerar sig i de områden som haft låg täckning. Framför allt är det Valsta som ökar, västra och östra som båda nu ligger kring 65 procent vaccinationsgrad. Även i norrbackaområdet ökar vaccineringen. I Märsta är det på landsbygden flest är vaccinerade samt ekillaområdet. I Sigtuna ligger vaccineringsgraden på kring 90 procent i de flesta områdena men lägre i Til och Brännbo.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening