Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Fler upplever ökad trygghet

Drygt 400 kommuninvånare över 18 år har tyckt till om tryggheten och upplever nu att det är tryggare i kommunen.

I Statistiska centralbyråns medborgarundersökning så upplever kommuninvånarna en ökad trygghet enligt ett pressmeddelande från kommunen.
– Sedan vi tog över kommunledningen 2017 har ett av våra huvudfokus varit att arbeta mot den otrygghet som bitit sig fast i vår kommun. Vi visste redan från början att arbetet skulle ta tid. Det är därför mycket glädjande att se att vårt hårda arbete nu börjar ge synliga resultat, både i brottsstatistiken och i den nu aktuella medborgarundersökningen. Utvecklingen går tydligt åt rätt håll och vi kommer fortsätta i samma utsträckning med våra insatser, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Cirka 400 kommuninvånare deltog i undersökningen och i år svarade fler att de känner sig tryggare utomhus i det område som de bor i när det är mörkt. Färre än föregående år tycker att det är ett problem med narkotikahandel och med personer som är påverkade av alkohol eller narkotika.
– Vi har sett en trend i våra lägesbilder att antal brott och incidenter har minskat och resultatet av medborgarundersökningen bekräftar den bilden. Det är mycket glädjande om invånarna känner sig tryggare i kommunen. Det är ett resultat som vi ser först nu efter flera år av målvetet och strukturerat trygghetsarbete med tydliga politiska prioriteringar, gemensamma krafter från alla kommunens verksamheter samt tät samverkan med andra aktörer, inte minst polisen, uppger Helen Kavanagh Berglund, biträdande kommundirektör,

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) berättar att man tillsatt resurser i kamp mot organiserad kriminalitet samt att man arbetat tillsammans med näringsliv och fastighetsägare på ett förebyggande sätt.
– Vi ger aldrig upp kampen mot de kriminella elementen som förstör så mycket för alla invånare i Sigtuna kommun, säger Olov Holst.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.