Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Fler ungdomar i arbete

Ungdomsarbetslösheten i kommunen minskar nu kraftigt i kommunen som en följd av att restaurangnäringen och Arlanda kommit igång.

Som ungdomar räknas alla mellan 16-25 år som står till arbetsmarknadens förfogande. Efter en flera års ökning inom ungdomsarbetslösheten märks nu en kraftig minskning. Hela 3,5 procentenheter har ungdomsarbetslösheten gått ner i juli. Men fortfarande är drygt var tionde ungdom utan arbete.

Även arbetslösheten totalt sett minskar i kommunen, 0,9 procentenheter sjönk den för juli till 11,1 procent. Bland utlandsfödda gick arbetslösheten ner 0,8 procentenheter till 18,4 procent. Efterfrågan är just nu stor inom restaurang- och hotellnäringen samt brevbärare och terminalarbetare. Det finns också efterfrågan på elevassistenter, lagerarbetare och montörer.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.