Det finns ett 40-tal barn som börjat grundskolan i kommunen redan under våren, men under hösten väntas fler börja skolan.
Cirka 800 flyktingar från Ukraina finns i kommunen, de flesta bor på Migrationsverkets tillfälliga boenden. Barn som finns på dessa boenden kommer under hösten att få börja skolan. Dock finns det redan ett 40-tal barn som startat skola i kommunen. Skolorna har fått anställa modersmålslärare för att kunna ta emot på bästa sätt och se till att barnen får sina behov tillgodosedda.
De 800 som bor i de tillfälliga boenden kommer att få stadiga boenden, så många av dem kommer inte att vara kvar i kommunen. – Vi har fått tydliga besked från Migrationsverket att de som bor i de tillfälliga boendena ska få stadigvarande boenden i andra kommuner som då kan planera för en bra skolstart för barnen i höst, säger kommundirektör Birgitta Pettersson i ett uttalande.
Nyheter Rättegången mot en 16-årig pojke från Märsta, som åtalats för mord i Växjö, är nu avslutad. Målet gäller en dödsskjutning den 16 december 2024 i stadsdelen Teleborg, Växjö. Även en 16-årig flicka från Jönköping står åtalad i samma mål.
Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.
Nyheter Under torsdagen den 19 juni är risken för gräs- och skogsbrand stor i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. I delar av Stockholms län bedöms risken lokalt som mycket stor.
Nyheter Nu är det klubbat och klart att det inte blir någon extern drift av simhallarna i kommunen. Det formella beslutet togs på fullmäktige i tisdags.
Nyheter Att taxibolaget Bolt vunnit upphandlingen för skol- och omsorgsresor i Sigtuna kommun har väckt kritik från delar av taxibranschen. Kritiker menar att beslutet missgynnar lokala aktörer och underminerar villkoren för svenska taxiföretag.
Nyheter Tidigt på onsdagsmorgonen inträffade en trafikolycka på Norrsundavägen mellan Rosersberg och Märsta. Larmet inkom till SOS Alarm klockan 05.29.
Nyheter Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.