Fler tar antidepressiva tabletter

Allt fler i Stockholms län tar antidepressiva medel skriver SVT Stockholm.

De senaste tio åren har antalet stockholmare som tar antidepressiva medel mer än fördubblats enligt SVT Stockholm. 2016 var det 14 000 mellan 15-24 år i Stockholms län som plockade ut tabletter att jämföra med ca 6000 för tio år sedan rapporterar SVT Stockholm som tagit del av siffror från nyhetsbyrån Siren.

Även om det idag finns fler unga i länet än för tio år sedan så har användandet av antidepressiva ökat utslaget per 1000 invånare. 28 personer/1000 invånare plockade ut antidepressiva 2006 och 2016 var siffran 55/1000 invånare.
– Den här utvecklingen går hand i hand med en ökning av psykisk ohälsa hos barn och ungdomar, säger Socialstyrelsens utredare Peter Salmi till Nyhetsbyrån Siren enligt SVT Stockholm

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening