Foto: Jamshid Jamshidi

Fler tågavgångar läggs in i sommar

Normalt sett brukar sommartidtabellen innebära färre pendeltågsturer men SL kommer med anledning av coronapandemin att sätta in fler avgångar till och från Märsta.

Det blir extra avgångar till och från Märsta station för SL-pendeln, detta trots att sommartidtabellen införs 19:e juni.
– Även med en förstärkt sommartidtabell finns risk för trängsel. Därför är det viktigt att vi alla hjälps åt. Kan du välja ett annat färdsätt eller avstå från att resa kollektivt, gör det, säger Sara Catoni, tillförordnad chef på trafikförvaltningen, i ett pressmeddelande

Antalet tågavgångar mellan Märsta-Tumba ökar med 33 procent, det är i samband med renoveringen av den så kallade Getingmidjan. Även busstrafiken kommer få ökade turer på 40 avgångar.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.