Foto: Daniel Iskandar/Genrebild

Fler studenter tar lån för att klara studierna – Sigtuna under rikssnittet

Allt fler svenska studenter väljer att komplettera sitt studiebidrag med studielån för att klara av ekonomin under studietiden.

Under förra läsåret tog 74,2 procent av landets 445 970 studenter studielån, motsvarande 331 093 personer. Det innebär en ökning från 72,4 procent för tre år sedan och 71,7 procent för fem år sedan, rapporterar Newsworthy.

I Sigtuna är andelen låntagande studenter dock lägre än riksgenomsnittet. Förra året tog 61,5 procent av kommunens studenter studielån, vilket motsvarar 1 322 av de totalt 2 151 studenterna. Även om Sigtuna ligger under rikssnittet, har andelen studenter som tar lån i kommunen ökat med 1,8 procentenheter de senaste fem åren.

Ökningen i hela landet kopplas delvis till de senaste årens höga inflation, som gjort det svårare för många att klara sig på enbart studiebidrag.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening