I kommunens trygghetscenter sitter Sigtuna kommuns Budget och skuldrådgivareFoto: Daniel Iskander

Fler sökte skuldsanering

2019 ökade antalet personer som sökte skuldsanering i Sigtuna kommun genom Kronofogden.

132 personer sökte om skuldsanering i Sigtuna kommun genom Kronofogden förra året, det är en ökning med nästan 20 procent jämfört med 2018-års siffror. Antalet ansökningar ökar generellt i hela länet och bara enstaka kommuner har färre ansökningar 2019 än 2018. I hela länet var det 4055 personer som sökte, i Väsby minskade antal personer från 103 till 98, i Upplands-Bro blev det en ökning från 32 till 45. Ökningen i hela länet blev 21,6 procent.

En skuldsanering ger chans till nystart, ofta kan det vara omvälvande livshändelser som lett till ekonomiska problem för de svårast skuldsatta enligt kronofogden:
– De flesta människor som söker skuldsanering lever med mycket små marginaler. Vissa har tappat livsgnistan, andra skäms över sin situation. För dessa personer kan en skuldsanering vara en livsavgörande vändning; en chans att återvända till ett liv där ekonomin inte alltid spelar huvudrollen. Efteråt vittnar många om stora livsförändringar, säger Per-Olof Lindh, enhetschef på Kronfogden i ett pressmeddelande.

Skuldsanering innebär bland annat att du slipper betala hela eller delar av din skuld. För att kunna få skuldsanering ska du sakna möjlighet att betala skulderna inom överskådlig tid. Det behöver inte handla om stora skulder utan det är din personliga situation som avgör. Asökningarna sker via Kronofogden, digitalt eller via papper.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Nyheter Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Nyheter Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening