Foto: MSB

Fler skadas på elsparkcykel i Sigtuna – unga särskilt drabbade

Olyckor med elsparkcyklar ökar kraftigt i hela landet – och även i Sigtuna kommun syns trenden.

Under förra året rapporterades fem olyckor, och sedan 2019 har totalt 29 elsparkcykelolyckor inträffat i kommunen. Merparten av dessa, 20 stycken, har skett under de senaste tre åren, enligt siffror från Transportstyrelsen som Newsworthy sammanställt.

Statistiken visar en markant ökning nationellt: från 716 olyckor med personskador år 2019 till hela 4 471 under 2023. I Stockholms län har 3 243 olyckor inträffat sedan 2019, varav två tredjedelar de senaste tre åren.

Enligt statistiken är det främst unga som drabbas. I Sigtuna kommun var 70 procent av de skadade under 25 år. Olyckorna sker ofta kvälls- eller nattetid, och vanligast är singelolyckor. Lördagar är den dag då flest incidenter inträffar, följt av fredagar.

Studier visar att riskfyllt beteende ligger bakom många olyckor. Enligt forskning från Chalmers tekniska högskola är det betydligt farligare att exempelvis köra med en hand, prata i mobil eller skjutsa någon. Dessa faktorer kan öka olycksrisken flera gånger om.

Störst antal olyckor sett till invånarantal sker i städer där elsparkcyklar hyrs ut, men i takt med att fler äger sina egna fordon ökar olyckorna även utanför de stora städerna. I Sigtuna är utvecklingen ännu relativt begränsad, men tydlig – och särskilt påtaglig bland unga.

Förutom olycksrisken konstaterar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap att elsparkcyklar är överrepresenterade när det gäller bränder i elfordon. Cirka hälften av alla bränder i elfordon det senaste året har skett i elsparkcyklar, 78 stycken (nationell statistik).

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.