Indian ParadiseFoto: Sigtuna kommunIca Supermarket i Sigtuna tillsammans med Gill Brodin (C), ordförande för Agenda2030Foto: Sigtuna kommun
Fler prisas för ekologiskt och vegetariskt utbud
Som märsta.nu rapporterade igår så blev Hotell Kristina årets ekologiska restaurang, men årets ekologiska butik blev ICA Supermarket i Sigtuna.
Vinnarna i Ekomatligan har korats. märsta.nu har redan berättat att Hotell Kristina blev bästa ekologiska restaurang. Bästa ekologiska livsmedelsbutik blev Ica Supermarket i Sigtuna som uppges ha ett brett utbud av ekologiska livsmedel och exponering amt skyltning gör det lätt att hitta till varorna: – Det ska synas i hyllorna att vi har många ekologiska alternativ, för det är ju där framför hyllan som kunden tar sina beslut, säger Jan Ceder, ICA-handlare, i ett pressmeddelande.
Indian Paradise på Södergatan utsågs till bästa vegetariska restaurang. Detta tack vare ett lättillgängligt och brett utbud av vegetariska och vegansk rätter både till lunch och på a´lacarté meny. – Vi har alltid två vegetariska rätter på menyn och de brukar ofta gå åt fort. Vi är också väldigt flexibla, om någon ber om en veganska rätt till exempel så lagar vi till den, säger uppger ägaren Emdadul Islan.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.